Skip to main content

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim wiąże się między innymi z odpowiednim wyborem konstrukcji. Dowiedz się jakiego rodzaju konstrukcje są dostępne na rynku, czym się charakteryzują oraz jakie są ich wady i zalety.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Montaż paneli to jeden z ostatnich i najbardziej widocznych etapów instalacji w system fotowoltaiczny. Fotowoltaika sama w sobie nie jest trudną technologią i polega na tym, że promienie słoneczne padające na krzem wytwarzają prąd. Dla właściwego przebiegu całego procesu, oprócz paneli i falownika, potrzebna jest konstrukcja, która utrzyma całość paneli na miejscu i da pewność, że silniejszy wiatr nie uszkodzi instalacji.

Do wyboru są rozwiązania balastowe i bezbalastowe.

Konstrukcja balastowa – na czym polega

Montaż paneli na konstrukcji balastowej to najczęściej stosowane rozwiązanie. Polega ono na dociążaniu paneli betonowymi bloczkami o wadze od 15-25 kg sztuka. Tego typu konstrukcja teoretycznie nie ingeruje w poszycie dachu, natomiast aby instalacja była odporna na silny wiatr, konieczny jest dodatkowy balast, zwłaszcza bliżej krawędzi dachu.

Dlaczego brak ingerencji jest tylko teoretyczny? Betonowe bloczki pracują pod wpływem wiatru i zmian temperatury przez co mogą niszczyć pokrycie dachu.

Jest jednak znacznie większy problem z systemem balastowym.

Stwarza on bardzo  spore obciążenie dla budynku na 1m2. Może to być nawet 50 kg na m2!

Czego nie wiesz o konstrukcji balastowej

Przy większości budynków, które posiadają powyżej 10 m wysokości, siły ssące, wyrywające i przesuwające są na tyle duże, że ilość balastu do prawidłowego zamocowania paneli słonecznych, przekracza zwykle dopuszczalną nośność dachu. A trzeba pamiętać o dodatkowym sezonowym dociążeniu np. w postaci opadów śniegu.

Właśnie dlatego konieczny jest dokładny audyt dachu i konstrukcji budynku przez uprawnionego projektanta-konstruktora.

Często po dokładnych wyliczeniach okazuje się, że system balastowy nie może być stosowany. Niestety, z naszego doświadczenia i obserwacji rynku wynika, że takie audyty nie są standardem i konstrukcja balastowa jest nadużywana. W efekcie dachy są mocno przeciążane, co grozi potencjalnymi uszkodzeniami a w skrajnym przypadku zawaleniem dachu. Właściciel dachu powinien zawsze wymagać od wykonawcy instalacji przedstawienia oświadczenia uprawnionego projektanta, że planowany system fotowoltaiczny jest bezpieczny z punktu widzenia statyki konstrukcji.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Konstrukcja bezbalastowa = lekkość i bezpieczeństwo

System bezbalastowy polega na tym, że konstrukcja nośna paneli jest przymocowana bezpośrednio do poszycia dachu w taki sposób, że staje się integralną jego częścią. Na dach kładzie się specjalną płytkę z wystającym trzpieniem i przykrywa się ją kawałkiem membrany lub papy, który jest zgrzewany z istniejącym poszyciem. Do tak przygotowanych płytek mocowana jest konstrukcja wsporcza paneli. Takie rozwiązanie jest lekkie i bezpieczne pod względem stateczności całej konstrukcji oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Obciążenie dachu przy rozwiązaniu bezbalastowym nie przekracza 20 kg na m2. Można więc stosować je tam, gdzie system balastowy jest wykluczony.

Takie rozwiązanie jest bezpieczne i możliwe do zastosowania na większości dachów płaskich, pokrytych membraną lub papą.

Mimo lekkości konstrukcji jest ona niezwykle mocna i spełnia wszelkie wymogi wytrzymałościowe zgodnie z normą EU. Wiatr nie jest w stanie jej przesunąć ani strącić, ponieważ jest ona na stałe zamocowana do istniejącej powłoki, w przeciwieństwie do systemu balastowego.

Jak wygląda montaż konstrukcji termozgrzewalnej?

Najpierw należy odpowiednio przygotować dach – przeprowadzić audyt hydroizolacyjny i remont poszycia tam, gdzie to konieczne. Wtedy, zgodnie z projektem, płytki są rozmieszczane w odpowiednich miejscach, a następnie razem ze specjalną membraną zgrzewane do poszycia dachu.

Jak widać, na rynku dostępne są różne sposoby mocowania konstrukcji fotowoltaicznych na dachach płaskich. Ważne jest, aby właściciel obiektu zawsze upewnił się, że projekt opiera się na solidnych wyliczeniach przeprowadzonych przez uprawnionego specjalistę. Na szali jest bezpieczeństwo ludzi pracujących pod dachem oraz całe mienie i dobytek.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV