Skip to main content

Temperatura, która panuje we wnętrzach fabryk, zakładów produkcyjnych czy biurowców ma niebagatelny wpływ na samopoczucie, komfort i efektywność pracowników, dlatego rekomenduje się, aby oscylowała ona na poziomie 21-22°C. W okresie letnim osiągnięcie takich parametrów wiąże się zazwyczaj z koniecznością wzmożonego wykorzystania klimatyzacji, a co za tym idzie – z astronomicznymi rachunkami za energię elektryczną. Alternatywą może być zastosowanie na dachach wielkopowierzchniowych budynków COOL-R – innowacyjnej powłoki hydroizolacyjnej, która sprawia, że poszycie nie nagrzewa się i nie akumuluje ciepła, a w konsekwencji nie przekazuje go do wnętrza budynku.

Cool-R nie tylko reguluje oddziaływanie promieniowania słonecznego i chłodzi dach, ale także pełni funkcję hydroizolacji i przyczynia się do wydłużenia jego żywotności.

Rozwiązanie, które chłodzi i przynosi oszczędności

Jedną z największych przegród w wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych jest dach – promieniowanie słoneczne powoduje jego nagrzanie i wytworzenie energii cieplnej. Ciepło z kolei emitowane jest do wnętrza i powoduje podniesienie temperatury powietrza, czego skutkiem jest spadek komfortu i wydajności pracowników, straty w przechowywanym asortymencie czy też zwiększony koszt utrzymania klimatyzacji w okresie letnim. Jak się jednak okazuje, w czasach zachodzących zmian klimatycznych, w których od czerwca do końca sierpnia dotykają nas fale upałów, urządzenia klimatyzacyjne często nie są w stanie sprostać wymaganiom temperaturowym, a zaawansowane instalacje chłodniczo-wentylacje, nawet te najbardziej energooszczędne, zużywają tysiące kWh, co generuje ogromne rachunki za energię elektryczną. Rozwiązaniem, które jest obecnie najbardziej efektywne na rynku, jest zastosowanie na dachu materiałów refleksyjnych regulujących działanie promieniowania słonecznego, dzięki którym pokrycia nie nagrzewają się i nie akumulują ciepła, a w konsekwencji nie przekazują go do wnętrza budynku.  Wśród nich na wyróżnienie zasługuje powłoka COOL-R od Grupy Selena, globalnego lidera branży budowlanej. Wspomniane rozwiązanie charakteryzuje się wysoką emisyjnością i refleksyjnością, skutecznie obniżając temperaturę dachu i minimalizując transmisję ciepła do budynku. Dzięki wykorzystaniu powłoki COOL-R można uzyskać temperaturę pokrycia niższą nawet o 70% w porównaniu do innych rozwiązań, co potwierdziły odczyty z pirometrów i kamer termowizyjnych podczas prowadzonych testów na obiektach referencyjnych, obniżyć temperaturę wewnątrz budynku o 10⁰C, zredukować roczne koszty korzystania z klimatyzacji o 25% i do 90% zwiększyć efektywność agregatów chłodniczych zlokalizowanych na dachu.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Nawet o 25 lat dłuższa żywotność dachu

Oprócz tego, że technologia COOL-R skutecznia obniża temperaturę dachu, przyczynia się także do wydłużenia jego żywotności. Dzieje się tak ponieważ pokrycia ulegają degradacji głównie w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego, przecieków i zbyt wysokiej temperatury panującej wewnątrz budynku. Powłoka COOL-R, dzięki wspomnianej emisyjności i refleksyjności, ale także cechom hydroizolacyjnym niwelującym  wszelkie przecieki w pokryciu dachowym, wysoka  elastyczności (do 450%) pozwala zachować ciągłość hydroizolacji podczas zmian warunków atmosferycznych, a także odporności na temperatury w zakresie -35 ºC – +80 ºC, pozwala   wydłużyć żywotność dachu nawet o 25 lat. Grupa Selena oferuje powłoki COOL-R w trzech systemach: COOL-R Waterproofing coating, COOL-R Durable i COOL-R Durable RF. Wszystkie rozwiązania są wodoszczelne i wysoko refleksyjne oraz uodparniają pokrycie na warunki panujące na zewnątrz. System Waterproofing coating wydłuża żywotność dachu o 10 lat i dedykowany jest do renowacji dachów płaskich i skośnych. COOL-R Durable sprawdzi się na nowych i remontowanych dachach z wieloma detalami, a COOL-R Durable RF na dachach z miękką termoizolacją oraz dopuszczonych do ciągłego ruchu. Warto wspomnieć, że wszystkie systemu Cool R  można aplikować na istniejącym pokryciu bez konieczności zamykania obiektu oraz że posiadają klasyfikację ogniową Broof (t1). Dodatkowo są objęte gwarancjami, posiadają certyfikaty środowiskowe oraz spełniają międzynarodowe normy potwierdzone przez EOTA®.

COOL-R to kompleksowe rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb i dachów, które poprawiają komfort cieplny pracowników, wydłużają żywotność dachu, ale także znacznie zmniejszą zapotrzebowanie obiektu na korzystanie z klimatyzacji, obniżając tym sposobem całościowe zużycie energii elektrycznej i emisję CO2.

Udostępnij:

DARMOWY EBOOK

Bezpieczeństwo podczas realizacji inwestycji fotowoltaicznych - odpowiedzialność inwestora

Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do instalacji paneli fotowoltaicznych na terenie swojej inwestycji. Dowiedz się, jaki jest zakres odpowiedzialności inwestora, a jaki – wykonawcy.

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV