Skip to main content

W miarę jak rośnie świadomość ekologiczna i dążenie do wykorzystania odnawialnych źródeł energii, coraz więcej  firm zwraca uwagę na instalacje fotowoltaiczne oraz ich optymalne wykorzystanie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które integrują energię słoneczną z dodatkową funkcjonalnością, są carporty fotowoltaiczne. Carporty to wiaty, pełniące funkcję zadaszenia dla pojazdów, przekształcają on promienie słoneczne w energię elektryczną, co przyczynia się do obniżenia kosztów energii oraz zmniejszenia śladu węglowego.

Co to są carporty fotowoltaiczne?

Carporty fotowoltaiczne to formy zadaszeń dla pojazdów, które są wyposażone w panele fotowoltaiczne. Oznacza to połączenie funkcj ochornnej z funkcją wytwarzania energii elektrycznej Zwykle umieszczane na parkingach lub w pobliżu budynków, zapewniając ochronę przed warunkami atmosferycznymi dla zaparkowanej floty pojazdów. Jednocześnie panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu carportu absorbują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania budynków lub ładowania pojazdów elektrycznych.

Korzyści wynikające z carportów fotowoltaicznych

  • Oszczędność energii: Carporty fotowoltaiczne umożliwiają generowanie własnej energii elektrycznej, co pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz niezależnie działać w przypadku awarii sieci energetycznej.
  • Ochrona pojazdów: Dzięki carportom pojazdy są chronione przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, grad czy promieniowanie UV. Ma to bezpośredni wpływ na wydłużenie ich żywtności I utrzymanie floty w lepszej jakości, niż w przypadku parkowania pod gołym niebem.
  • Zrównoważony rozwój: Korzystanie z energii słonecznej zamiast tradycyjnych źródeł paliw kopalnych zmniejsza emisję CO2 oraz inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do ochrony środowiska. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia budowania pozytywnego wizerunku firmy, ale również z punktu widzenia konieczności raportowania ESG i obligatoryjnej redukcji śladu węglowego.
  • Inwestycja długoterminowa: Carporty fotowoltaiczne stanowią inwestycję długoterminową, ponieważ pozwala to zmniejszyć koszty energii elektrycznej w ciągu wielu lat eksploatacji. Dzięki generowaniu własnej energii przedsiębiorstwa redukują koszty operacyjne związane z opłatami za prąd a ich obecność podnosi wartość nieruchomości.

Zastosowania carportów fotowoltaicznych

  • Parkingi firmowe: Carporty fotowoltaiczne na parkingach firmowych nie tylko zapewniają ochronę dla pojazdów pracowników, klientów I floty, ale także generują energię elektryczną, która może być wykorzystywana w budynkach biurowych lub do ładowania pojazdów elektrycznych
  • Parkingi handlowe: W centrach handlowych I retail parkach carporty fotowoltaiczne mogą stanowić estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, umożliwiając zarówno klientom, jak i pracownikom korzystanie z energii słonecznej. Możliwość ładowania pojazdow elektrycznych może stanowić dodatkowa zachętę do odwiedzania danego obiektu handlowego.
  • Parkingi dla samorządów: Carporty fotowoltaiczne na parkingach miejskich mogą służyć nie tylko jako zadaszenie, ale także jako źródło energii elektrycznej dla oświetlenia ulicznego i ładowania pojazdów podczas postoju.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Carporty fotowoltaiczne stanowią innowacyjne rozwiązanie, które integruje ochronę pojazdów z produkcją energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Dzięki nim można osiągnąć znaczną oszczędność kosztów energii, zminimalizować negatywny wpływ na środowisko oraz dążyć do zrównoważonego rozwoju. W Selena Energy oferujemy produkty najwyższej jakości, indywidualny dobór mocy instalacji  oraz projekt uwzględniający możliwości rozwoju systemu. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną, carporty fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym i pożądanym rozwiązaniem dla firm i instytucji, które pragną działać ekologicznie i efektywnie.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV