Skip to main content

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej spotykane są nie tylko na nieruchomościach prywatnych, ale również na biurowcach, czy obiektach przemysłowych. W trend niskoemisyjnych budynków użytkowych od niedawna wpisuje się również centrum badawczo-rozwojowe Grupy Selena w Dzierżoniowie. Instalacja fotowoltaiczna na obiekcie okazała się trafnym wyborem i już po ponad pół roku korzystania przynosi zauważalne korzyści.

Kilka słów o Selenie LABS

Grupa Selena, której znakiem rozpoznawczym jest innowacyjność i wdrażanie na globalne rynki nowoczesnych rozwiązań w zakresie chemii budowlanej, stawia duży nacisk na rozwój placówek R&D. Z tą myślą w 2018 roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” w Dzierżoniowie powstało nowe centrum badawczo-rozwojowe, w którym prowadzone są obecnie działania laboratoryjno-badawcze dla całej Grupy Selena. W budynku o kubaturze 6.531,84 m ³ znajdują się pomieszczenia biurowe oraz laboratoria. Biorąc pod uwagę profil działalności funkcjonującej tam jednostki, obiekt generuje znaczne zużycie energii.  Związane jest to nie tylko z pomieszczeniami biurowymi, ale przede wszystkim maszynami i sprzętami znajdującymi się w części laboratoryjnej. Stale rosnące ceny energii wpływały więc mocno na ostateczne koszty utrzymania całego obiektu. Aby je zmniejszyć, zdecydowano się na realizację Kompleksowego Dachu Energetycznego. Taki wybór pozwala osiągnąć wymierne rezultaty w zakresie zużycia energii, a jednocześnie wpisuje się w tak ważne dla samej firmy ograniczanie śladu węglowego i przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu.

Rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb

Prace nad realizacją inwestycji rozpoczęte zostały od przeprowadzenia wnikliwego audytu obejmującego analizę stanu technicznego oraz konstrukcji dachu i budynku, hydroizolacji, instalacji elektrycznej oraz systemów asekuracyjnych zastosowanych w obiekcie.

Na podstawie dostępnych dokumentów i przeprowadzonych badań zaproponowano kompleksowe rozwiązanie obejmujące hydroizolację dachu innowacyjną powłoką COOL-R zmniejszającą temperaturę dachu nawet o 70% (a co za tym idzie obniżającą temperaturę w budynku), montaż instalacji PV oraz dopasowany system asekuracyjny. Ostatecznie na dachu o powierzchni 812 m² zamontowano łącznie 149 paneli fotowoltaicznych, do których dobrano falownik Huawei SUN2000-40-KTL.Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp została zbudowana na lekkiej konstrukcji z wykorzystaniem metody termozgrzewalnej CWL, co pozwoliło na uniknięcie dodatkowego obciążenia konstrukcji dachu i naruszenia istniejącego tam poszycia.

Już pierwsze miesiące pracy paneli fotowoltaicznych na budynku Selena Labs pokazały, że zastosowanie instalacji fotowoltaicznej przynosi oczekiwane rezultaty w produkcji energii własnej. Instalacja o mocy 50 kWp funkcjonująca od września ubiegłego roku, czyli w sezonie jesienno-zimowym zaspokoiła około 30% całego zapotrzebowania na energię elektryczną, jaką generuje użytkowanie obiektu. Aktualnie zauważalna jest oczywiście stała tendencja wzrostowa, a prognozy na sezon letni przewidywane są na poziomie 50% pokrycia zapotrzebowania na energię i produkcję ok. 6MWh. Biorąc pod uwagę specyfikę obiektu biurowo-laboratoryjnego i wysokie zużycie energii w ciągu dnia, daje to satysfakcjonujący wynik. Głównym motywatorem montażu instalacji fotowoltaicznej była chęć obniżenia kosztów zużycia energii i to z pewnością udało się uzyskać.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Podwójne oszczędności

Oszczędności i walory dodane, jakie osiągnięto dzięki realizacji Kompletnego Dachu Energetycznego na budynku centrum badawczo-rozwojowego wynikają nie tylko z zastosowania fotowoltaiki, ale również dodatkowego systemu hydroizolacyjnego w postaci powłoki COOL-R. Płynna powłoka położona została na całej powierzchni dachu. Jej właściwości odbijające promienie słoneczne przekładają się na realne obniżenie temperatury wewnątrz obiektu.

Budynek Centrum nie posiada wbudowanej klimatyzacji, co do tej pory mocno dawało się odczuć zwłaszcza w okresie letnim. Dodatkowo poszycie dachu w postaci papy powodowało zwiększone nagrzewanie się pomieszczeń. Wpływało to na dyskomfort pracy, obniżenie efektywności pracowników, a także generowanie dodatkowych kosztów wynikających z obciążania wentylacji i stosowania przenośnych urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych. Koszt samego montażu instalacji klimatyzacyjnej wyłącznie na jednym piętrze oscylował w okolicach 70 tysięcy złotych, do tego doliczyć należałoby koszty wynikające z bieżącego użytkowania klimatyzacji. Tyle też udało się zaoszczędzić, dzięki zastosowaniu powłoki COOL-R. Efekty są bardzo zadowalające i szczególnie zauważalne w sekcji biurowej pierwszego piętra.

Wykorzystane rozwiązania pozwoliły na obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 3-4 stopnie Celsjusza i uzyskanie komfortowej temperatury, która w sezonie letnim waha się na poziomie plus/minus 21 stopni Celsjusza. Pracownicy przebywają więc w bardziej komfortowych warunkach, a docelowo wpłynie to również na przedłużenie żywotności znajdujących się wewnątrz różnorodnych surowców i maszyn potrzebnych do realizacji zadań własnych Selena Labs.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV