Skip to main content

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu to sposób na efektywne wykorzystanie niezagospodarowanej przestrzeni. Jednak tak umiejscowione panele słoneczne wiążą się z koniecznością prowadzenia prac na wysokości. Te wymagają szczególnego podejścia – zarówno pod kątem prowadzonych działań, jak i przepisów.

Każda praca prowadzona na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłoża, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. jest pracą na wysokości. To oznacza, że należy do szczególnie niebezpiecznych, a pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie środki zabezpieczające. I to nie są tylko szelki z linką i amortyzatorem. Odpowiednie wyposażenie powinno być również stale zamontowane na dachu, by umożliwiać bezpieczną pracę. W tym przypadku zarówno podczas montażu paneli fotowoltaicznych, jak i późniejszych pracach przy obsłudze instalacji.

Konsekwencje nieprzygotowania dachu do prowadzenia prac na wysokości

Zgodnie z Kodeksem Pracy dział X Rozdział I Art. 207 pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Obowiązkiem pracodawcy jest organizować prace w sposób zapewniający bhp. Jest to szczególnie ważne w przypadku prac na dachu ze względu na możliwe konsekwencje. Upadki z wysokości najczęściej kończą się ciężkim lub śmiertelnym wypadkiem! W takiej sytuacji postępowanie prowadzi prokurator, a winny pracodawca może być ukarany nawet więzieniem.

Nawet jeśli zaniedbanie nie doprowadzi do tragedii, to i tak pracodawca naraża się w ten sposób na różne konsekwencje. To dlatego, że zgodnie z Art. 210 zatrudniony może powstrzymać się od wykonywania pracy, jednocześnie otrzymując pełne wynagrodzenie. To jednak najmniejszy wymiar kary. Istnieje także ryzyko nałożenia grzywny przez Państwową Inspekcję Pracy.

Warto także porozmawiać o tym aspekcie prac z wykonawcą, podczas planowania inwestycji. Jeśli okaże się, że nie orientuje się on w przepisach i nie potrafi doradzić nam co zrobić w takiej sytuacji, powinna zapalić nam się w głowie czerwona lampka.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Dach gotowy do bezpiecznej pracy

Na system asekuracji składa się wiele akcesoriów, dla których szelki z linką stanowią jedynie element towarzyszący. To między innymi system punktowy oraz linowy, ławy kominiarskie, podesty dachowe, drabiny dachowe czy płotki przeciwśniegowe. Powinny one być zamontowane w sposób solidny i umożliwiający podpięcie się do nich przez pracownika, a minimalna wytrzymałość statyczna dla jednej osoby wynosi 15 kN.

O obecność tych elementów na dachu powinniśmy zadbać nie tylko w wypadku chęci zamontowania instalacji fotowoltaicznej i korzystania z energii odnawialnej. System asekuracji to obowiązkowy element towarzyszący wszelkim pracom prowadzonym w tym miejscu – zarówno robotom budowlanym, jak i odśnieżaniu, przeglądom kominiarskim, serwisowi paneli czy inspekcji umieszczonych na szczycie budynku instalacji. Należy również pamiętać, że niebezpieczne prace to nie tylko te prowadzone przy krawędzi dachu, ale każde realizowane na jego powierzchni.

Kompleksowy wykonawca = problem z głowy

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na usługi firmy, która kompleksowo zajmuje się dachami, możemy nie przejmować się kwestią montażu odpowiednich zabezpieczeń, ponieważ wykonawca zrobi to za nas. Tak jest w przypadku Seleny Energy. Oferujemy usługę Construction Management, w ramach której projektujemy system asekuracji dostosowany do dachu naszego klienta, a następnie nadzorujemy jego montaż. Dzięki temu obiekt zostanie przygotowany do instalacji paneli fotowoltaicznych, a realizujący to zadanie pracownicy będą mieli zapewnione bezpieczne warunki pracy.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV