Skip to main content

Zapytaliśmy eksperta ds. projektów technicznych instalacji fotowoltaicznych z naszej firmy, Selena Energy, o opłacalność fotowoltaiki w przemyśle w roku 2024. Jak już wspominaliśmy w pierwszej części cyklu, temat jest złożony. W drugiej części omawiamy aktualne i prognozowane koszty samej instalacji fotowoltaicznej.

Seria wpisów z cyklu: Opłacalność fotowoltaiki dla firm w 2024 roku

  1. Ceny energii elektrycznej a fotowoltaika przemysłowa
  2. Koszty instalacji fotowoltaicznej

Czy można spodziewać się obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznych w najbliższym czasie?

W ostatnim roku koszty instalacji, przede wszystkim paneli i falowników znacznie spadły. Jest to wynikiem zaawansowanej technologii i masowej skali produkcji. To obniża koszty wytwarzania i ceny poszczególnych komponentów. Niewątpliwie duża dostępność chińskich produktów, nasilona konkurencja oraz wojna cenowa przyczyniły się do znacznego obniżenia cen.

Prognozy wskazują, że obecne spadki mogą utrzymać się jeszcze przez maksymalnie dwa lata, po czym ceny zaczną rosnąć. Obecnie jest więc idealny na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. Globalizacja oraz wojna handlowa Europy z Chinami, skąd pochodzi 98% komponentów instalacji, mogą wpłynąć na wahania cen. Unia Europejska planuje wprowadzić ograniczenia importowe z Dalekiego Wschodu, co zmusi producentów do przeniesienia produkcji do Europy, a to niewątpliwie zwiększy koszty.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przyszłe koszty instalacji będą wymagania dotyczące lokalizacji serwerów obsługujących elektroniczne systemy zarządzania przepływem energii. Zgodnie z nową dyrektywą unijną, od przyszłego roku systemy te będą musiały znajdować się w Europie, co oznacza inwestycje w nowe serwerownie i potencjalne podwyżki cen.

W jaki sposób firmy mogą obliczyć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę?

Sam proces obliczania zwrotu z inwestycji jest stosunkowo prosty. Wystarczy wziąć roczną produkcję energii z instalacji fotowoltaicznej (kWh), odjąć od niej roczne zużycie energii przed montażem, a następnie pomnożyć przez cenę zakupu tej energii. Wynik to roczne oszczędności. Nakład inwestycyjny dzielimy przez te oszczędności, co pozwala określić czas zwrotu z inwestycji.

Obliczając zwrot z inwestycji należy również brać pod uwagę dodatkowe czynniki, takie jak wzrost cen energii, wydajność instalacji w latach oraz jej efektywność. Takie szczegółowe wyliczenia mogą przedstawić jedynie profesjonalni doradcy.

Nie bez znaczenia dla opłacalności inwestycji są również inne czynnik, które warto brać pod uwagę, a które nie zawsze są łatwo policzalne: kwestie związane z łańcuchem dostaw (coraz częściej preferowani są dostawcy legitymujący się inwestycjami OZE), wizerunek (klienci wybierają produkty, firmy angażujące się z ochronę środowiska) czy wreszcie związane z redukcją CO2.

Co się dzieje w przypadku awarii instalacji?

O opłacalności inwestycji stanowi również jej bezawaryjność i łatwość naprawy awarii.  W przypadku zawirowań w pracy instalacji klienci zawsze mają prawo do reklamacji i wymiany uszkodzonych elementów instalacji, co wynika z przepisów oraz umowy. Warto wybierać takich dostawców rozwiązań OZE , którzy legitymują się  pełnym przedstawicielstwem i serwisem w Polsce, co zapewnia nie tylko gwarancję pomocy, ale też szybką obsługę. Aby uniknąć strat związanych z przestojem instalacji (konieczność zakupu energii z sieci), naprawa awarii powinna mieć miejsce jak najszybciej, skąd w ramach gwarancji nowy sprzęt będzie do nas dostarczony.

W Selena Energy współpracujemy z renomowanymi dostawcami, producentami komponentów OZE, takimi jak Huawei, Sofar i SolarEdge. Marki te są niemal bezawaryjne, i co istotne stale rozwijają produktowe portfolio, dostosowując się nie tylko do wymogów konsumenckich, ale również prawnych wynikających z wymogów prawodawcy.

Jednocześnie korzystamy z rozwiązań konstrukcyjnych polskich firm, znających nasze lokalne warunki, wymogi pogodowe i oferujące rozwiązania dostosowane pod polskie wyzwania atmosferyczne. Produkty producentów: Corab i Energy5 są certyfikowane i posiadają 15-letnią gwarancję.

Gwarancja, jej założenia i dostępność mają wpływ pośredni i bezpośredni na koszty naszej inwestycji.

Jakie inne elementy wpływają na koszty związane z fotowoltaiką?

Decydując się na instalację warto wybrać partnera, który transparentnie zdiagnozuje potencjalne dodatkowe koszty, które mogą pojawić się w trakcie realizacji inwestycji.  Każdy projekt jest inny, a klienci nie zawsze mają świadomość obowiązków jakie ciążą na nich w zakresie ochrony środowiska, ochrony zabytków, wymogów zagospodarowania przestrzennego.  Nie bez znaczenia są kwestie geologiczne przy instalacjach gruntowych czy zwrotne opłaty związane z rezerwacją mocy przy instalacjach wymagających warunków przyłączenia.

Reasumując?

Dobrze skrojona pod potrzeby i możliwości klienta instalacja przez kompetentnego konsultanta OZE zawsze się opłaca.  Może się zdarzyć, że z jakiś powodów potencjalna instalacja nie spełni oczekiwanych przez inwestora efektów. Solidny doradca, transparentnie wskaże, które elementy inwestycji stanowią ryzyko dłuższego zwrotu z inwestycji. W ekstremalnych sytuacjach uczciwy fachowiec odradzi inwestycji.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Udostępnij:

DARMOWY EBOOK

Bezpieczeństwo podczas realizacji inwestycji fotowoltaicznych - odpowiedzialność inwestora

Sprawdź, jak krok po kroku przygotować się do instalacji paneli fotowoltaicznych na terenie swojej inwestycji. Dowiedz się, jaki jest zakres odpowiedzialności inwestora, a jaki – wykonawcy.

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV