Skip to main content

Choć lato dopiero się zaczęło, upały już dają się we znaki. Wszystko wskazuje na to, że pod względem klimatycznym będziemy mieli powtórkę sytuacji z ubiegłego roku, który był szóstym najcieplejszym w XXI wieku. Aby poprawić komfort pracy oraz korzystania z przestrzeni firmowych i komercyjnych, coraz więcej przedsiębiorców, w tym właścicieli fabryk, budynków biurowych, zakładów produkcyjnych czy magazynów, podejmuje kroki mające na celu obniżenie temperatury w obiektach poprzez stosowanie powłok dachowych odbijających promienie słoneczne. Do grona takich firm dołączyła ostatnio spółka deweloperska Mesta Development, która zleciła pokrycie dachu znajdującej się niedaleko centrum Wrocławia Mariny Kleczków płynną hydroizolacją COOL-R obniżającą temperaturę w budynku i pozwalającą zmniejszyć koszty energii elektrycznej nawet o 25%.

Od 1951 roku średnie roczne temperatury w Polsce wzrosły aż o ponad 2°C, a w skali Europy ubiegłoroczne lato było najgorętszym w historii pomiarów. Zmiana klimatu jest już wyraźnie odczuwalna w naszym regionie, co – w połączeniu z wysokimi cenami prądu – skłania przedsiębiorców do poszukiwania skutecznych i tańszych alternatyw dla kosztownej klimatyzacji. Takie motywy kierowały też firmą Mesta Development, która w ramach rewitalizacji Mariny Kleczków zdecydowała się na aplikację płynnej powłoki hydroizolacyjnej COOL-R, która nie tylko zabezpiecza dach przed działaniem wody, ale także obniża jego temperaturę o 75%. Budynek zaprojektowany w 1927 roku przez Richarda Karla Konwiarza, odpowiedzialnego m.in. za Wrocławski Stadion Olimpijski, to obecnie atrakcyjna biznesowo i rekreacyjnie przestrzeń komercyjna, znajdująca się w zabytkowym Kąpielisku Północnym Różanka.

– Wybór powłoki Cool-R był wynikiem naszego dążenia do zapewnienia skutecznej ochrony termicznej, obniżenia temperatury pomieszczeń latem i osiągnięcia większej energooszczędności budynku Mariny. Nasza firma w swojej działalności kładzie szczególny nacisk na ekologię i dążenie do zrównoważonego rozwoju, dlatego byliśmy zainteresowani rozwiązaniami, które pomogą nam zmniejszyć nasz ślad węglowy i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem czy chłodzeniem. Wybór powłoki Cool-R okazał się trafiony, ponieważ zapewnia ona dobre właściwości izolacyjne i skutecznie odbija promieniowanie słoneczne, co przyczynia się do utrzymania przyjemnej temperatury wewnątrz budynku – mówi Paweł Trzęsicki, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji w Mesta Development.

W budynku Mariny Kleczków, na piętrze w lewym i prawym skrzydle, mieszczą się pomieszczenia biurowe. Już niebawem w centralnej części obiektu zostanie otwarta restauracja, na dole natomiast znajduje się galeria sztuki, przestrzeń rekreacyjna z plażą, 2 barami i toaletami, a także magazyny. Mesta Development, zastając początkowo rozpadający się, zapomniany budynek, wykonała szereg prac budowlanych, tworząc miejsce spotkań, które w założeniu ma łączyć funkcje biznesowe i społeczne. Stąd też wysokie oczekiwania Inwestora zarówno w odniesieniu do efektywności energetycznej budynku, jak też komfortu jego użytkowania.

– Nasze oczekiwania związane z aplikacją powłoki hydroizolacyjnej Cool-R dotyczą dwóch kluczowych aspektów. Przede wszystkim, spodziewamy się znacznego zmniejszenia zużycia energii, związanego z ogrzewaniem budynku zimą i chłodzeniem go latem, co przekłada się na obniżenie kosztów operacyjnych naszej nieruchomości. Po drugie, oczekujemy poprawy komfortu termicznego w pomieszczeniach biurowych Mariny, co zapewni naszym naszym użytkownikom przyjemne warunki przez cały rok – zaznacza Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji w Mesta Development.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Firma Mesta Development, to spółka deweloperska działająca na rynku Wrocławskim od 2011 roku, znana wcześniej jako S&P Development. Od roku 2016 skupia się ona na pozyskiwaniu atrakcyjnych gruntów na terenie Wrocławia i realizacji na nich kompleksowych osiedli mieszkaniowych. Inwestycje zrealizowane dotychczas cechuje bardzo wysoki i wyprzedzający swoje czasy standard wykonania, a także innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Nic więc dziwnego, że poprzeczka związana z realizacją również tego projektu została przez Inwestora postawiona bardzo wysoko – zarówno w kwestiach formalnych, jak i wykonawczych. Jak zapewnia jednak Paweł Trzęsicki, współpraca przebiegła pomyślnie, a firma Selena ESG, która przeprowadziła aplikację Cool-R, zapewniła nie tylko wysoką jakość wykonania, ale także pełen profesjonalizm na całym etapie współpracy.

– Proces aplikacji został skrupulatnie przeprowadzony, a ekipa wykonawcza posiadała odpowiednie doświadczenie i wiedzę techniczną. Efekty aplikacji są widoczne i spełniają nasze oczekiwania. Współpraca od strony formalnej również przebiegła pozytywnie. Selena Energy zapewniła nam jasne i precyzyjne umowy, a cały proces administracyjny był dobrze zorganizowany. Obsługa klienta była profesjonalna i dostępna na każdym etapie współpracy – zaznacza przedstawiciel Mesta Development – Jesteśmy zadowoleni z jakości produktu oraz efektów aplikacji Cool-R. Powłoka spełniła nasze oczekiwania pod względem wydajności termicznej i energetycznej. Dzięki niej nasza nieruchomość jest lepiej chroniona przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. To przyczynia się do większego komfortu wewnątrz budynku, jednocześnie pozwalając nam na oszczędności w kosztach energii – dodaje.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV