Skip to main content

Rynek pełen jest niedoświadczonych i nierzetelnych wykonawców. Dotyczy to również branży instalacji fotowoltaicznych. Wiele firm zdecydowało się wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na montaż paneli i oferować takie usługi pomimo braku kompetencji. Jak ustrzec się przed nimi i na co zwracać uwagę podczas wyboru specjalistów?

Pierwszy kontakt – czy mamy do czynienia ze specjalistami?

Już pierwsza rozmowa z daną firmą może nam dużo powiedzieć o poziomie jej rzetelności. Jeśli wiedza handlowca na temat proponowanych instalacji fotowoltaicznych ogranicza się do podstawowych zagadnień, powinniśmy potraktować to jako sygnał ostrzegawczy. W przypadku tak kosztownych i skomplikowanych inwestycji, mamy prawo do uzyskania odpowiedzi na wszystkie zagadnienia i trapiące nas pytania – począwszy od charakterystyki wykorzystywanych modeli paneli fotowoltaicznych i konstrukcji, po opisanie poszczególnych etapów realizacji.

Jakie rozwiązania stosuje wykonawca?

Nierzetelne firmy, którym brak doświadczenia bądź specjalistycznej wiedzy potrzebnej do realizacji solidnych i służących przez lata instalacji, mogą kusić klientów konkurencyjnymi cenami. Warto więc zweryfikować, na czym dokładnie oszczędzają tacy wykonawcy. Spytajmy ich o rodzaj wykorzystywanych komponentów, poprośmy o przedstawienie ich atestów oraz innej dokumentacji, potwierdzającej wysoką jakość produktów.

Czy firma zatrudnia odpowiednich specjalistów?

By instalacja fotowoltaiczna służyła nam przez lata, firma powinna zatrudniać nie tylko specjalistów od paneli, ale także osoby mające wiedzę o pracy na dachach i doświadczenie w takich działaniach. Ponadto, dla sukcesu takiej realizacji znaczenie mają kwestie związane z tematyką budowlano-konstrukcyjną. W związku z tym osoby specjalizujące się w tej tematyce powinny również być zaangażowane w prace.

Ważne jest, by przeprowadzić rzetelny i dokładny audyt dachu, zweryfikować jego nośność oraz przeprowadzić analizę pod kątem szczelności. Montaż paneli z pominięciem tego etapu, to ryzyko naruszenia stabilności konstrukcji czy też konieczności rozebrania instalacji, by przeprowadzić modernizację lub naprawę przeciekającego dachu.

Jak sprawdzić, czy dany wykonawca podchodzi do inwestycji rzetelnie i kompleksowo?

Warto zadawać szczegółowe pytania. Poprosić o informacje w jaki sposób firma analizuje wpływ warunków atmosferycznych na konstrukcję instalacji; zapytać czy do wyliczeń wykorzystują dedykowane oprogramowanie oraz czy dokumentacja jest zatwierdzana przez uprawnionego do tego projektanta o specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Chcesz obniżyć koszty utrzymania budynku wykorzystując fotowoltaikę?

Jak wygląda pomoc przy użytkowaniu instalacji?

Rzetelny wykonawca pomoże też zadbać o serwis instalacji. Kompleksowa oferta powinna obejmować przeprowadzanie okresowych kontroli i serwisów, a także pomoc przy profesjonalnym odśnieżaniu dachu. Zgodnie z obecnymi przepisami, kontrola powinna być przeprowadzana co 5 lat, jednak dla uzyskania najlepszej sprawności pracy całej instalacji, warto czynić to częściej – np. co 12 miesięcy. Podczas takiego przeglądu sprawdza się poszczególne elementy systemu, wykonuje pomiary kontrolne, jak również dokonuje się weryfikacji aktualności oprogramowania falownika.

Okres gwarancji za wykonaną usługę zwykle trwa od 5 do 15 lat. Jaką mamy pewność, że wykonawca będzie wciąż na rynku, aby wypełnić zobowiązania gwarancyjne?

Realizacja instalacji fotowoltaicznej to wieloletnia inwestycja. Dlatego też standardem są długie okresy gwarancyjne. Jaką mamy pewność, że firma istniejąca na rynku od 3 czy 5 lat będzie w stanie wypełnić warunki umowy?

Niezależnie od branży, przedsiębiorstwo o stażu takiej długości traktowane jest jako początkujące i dopiero budujące swoją pozycję. W przypadku rynku instalacji fotowoltaicznych należy dodatkowo pamiętać o jego nagłym wzroście i ogromnej liczbie podmiotów, które zdecydowały się na świadczenie tego typu usług.

W przypadku tak kosztownej inwestycji jak instalacja fotowoltaiczna – która zwróci się i zacznie na siebie zarabiać dopiero po upływie kilku lat – konsekwencje podjętego ryzyka mogą być niezwykle dotkliwe dla przedsiębiorstwa. Nie tylko nie uodporni się ono na stale rosnące ceny energii, ale będzie musiało poradzić sobie ze stratą zainwestowanych środków.

Udostępnij:

PROJEKTOWANIE I MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Szukasz kompleksowej usługi instalacji fotowoltaiki dla swojej firmy?

Projektujemy i montujemy panele fotowoltaiczne korzystając z najlepszych komponentów.

Zaprojektuj i wybuduj Instalację PV